Avicenna 2011 yılında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri tarafından bilimsel ve sosyal etkinlikler organize etmek amacıyla kurulmuş olan bir öğrenci topluluğudur. 2014 yılında Bolu ve Selçuk diş hekimliği şubelerinin açılması ile topluluğumuz ve çalışmalarımız daha geniş alanlara yayılmıştır.

Avicenna Bilim Topluluğu olarak amacımız; biz geleceğin hekimlerinin daha öğrencilik yıllarında farklı bir bakış açısı yakalamamızı, meslek hayaımız boyunca yararlanacağımız tecrübeler kazanmamızı ve ömür boyu sürecek sağlam dostluklar kurmamızı sağlamaktır.

Fakültemiz ve üniversitemiz öğrencileri arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi, öğrencilerin Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesini benimsemelerini ve meslek hayatlarına yabancılık çekmemeleri için bilimsel ve sosyal faaliyetlere hem organizatör hem de dinleyici olarak katılımlarını sağlamayı amaçlamaktadır.

Bu amaçlarla çıktığımız uzun yolda her yıl topluluk içi eğitim faaliyetleri, eğitici düşünce çalışmaları, sunum günleri, tıbbi hipotez yarışmaları organize etmekte, projeler yazmakta, tamamlayıcı tıp konferansları düzenlemekte, ulusal öğrenci kongresi yapmakta ve diğer öğrenci kongrelerine katılmaktayız. Müstakbel hekimler olarak kendi gelişimimize ve fakültemizin gelişmesine katkı sağlıyor, topluma yeni değerler katıyor olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Topluluğumuzun ismini aldığı büyük tıp ve islam filozofu İbn-i Sina’nın”İlim ve sanat takdir edilmediği yerden göçer” felsefesiyle çıktığımız bu yolda bilimsel gelişmeleri sadece takip eden değil üreten olmak en temel amacımızdır. Bizden sonraki meslektaşlarımıza en büyük mirasımız; oluşturduğumuz düşünce yapımız olacaktır.

Kurucu Başkanımız: Stj. Dr. Sadettin ÇİFTÇİ (Şuan Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi Anabilim Dalı’nda Asistan Doktor)

İkinci Dönem Başkanımız: Stj. Dr. Melih ÇAMCI (Şuan Yıldırım Bayezit Üniversitesi’nde Acil Anabilim Dalında Asistan Doktor)

Üçüncü Dönem Başkanımız: Stj. Dr. Rukiye SEVİNÇ

Dördüncü Dönem Başkanımız: Stj. Dr. Kübra KARAKAŞ, Stj. Dr. Hakan Candan

Beşinci Dönem Başkanımız: Şule Arıcı

Altıncı Dönem Başkanımız: Mehmet ORUÇ

Topluluğumuza büyük emekler vermiş olan eski danışman hocalarımız Selçuk Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Mustafa ŞAHİN’e ve Sayın Prof. Dr. Ender ERDOĞAN’a; şuan danışman hocamız olan Sayın Doç.Dr. Yavuz Selvi’ye emeklerinden ötürü teşekkürü bir borç biliriz.

Bizlerden desteğini hiçbir zaman esirgemeyen Selçuk Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi yönetimine şükranlarımızı sunarız.